Обережно: шахраї на ринку праці

При пошуку роботи можна натрапити на шахраїв, якщо шукач - новачок і не знає, як обчислити непорядного наймача. «Сьогодні» провела експеримент, з'ясовуючи, як і чим дурять голову невдачливим претендентам на пристойну роботу. Для цього ми вибрали лідера за негативними відгуками серед «чорних» роботодавців.
Отже, спробуємо отримати посаду офіс-менеджера і записуємося на співбесіду. Перше, що насторожує при приїзді за домовленою адресою, - відсутність таблички з назвою компанії.
В офісу, де повинна пройти співбесіда, зібралося десь з тридцять осіб - всі прийшли влаштовуватися в одну і ту саму організацію, але на різні посади. Суцільно - майбутні менеджери середньої та вищої ланки: головний бухгалтер, товарознавець, секретар, офісний менеджер, навіть перекладач. Через півгодини якийсь хлопець в костюмі роздає всім анкети із загальними питаннями: яку зарплату хотіли б отримувати, що в роботі для вас є найбільш важливим. Після цього мене на розмову запрошує дівчина, яка представилася Наталією, і ввічливо пояснює умови роботи: зарплата 3000 гривень, але є, мовляв, можливість заробляти більше. Обов'язки роз'яснює розмито: «Потрібно працювати з документами, оформляти товари на продаж, приймати дзвінки та замовлення. Якщо у вас немає досвіду роботи, не страшно. Головне - бажання вчитися», - підбадьорює Наталя. Але є одна умова, продовжує співрозмовниця: спочатку потрібно обов'язково відвідати декілька семінарів - щоб краще зрозуміти специфіку, і тут же простягає мені кілька журналів і буклетів. «Ми дамо вам додому спеціальну літературу для вивчення. Кожен журнал - 80 гривень. Не хвилюйтеся, після того як прочитаєте та повернете, гроші віддадуть», - посміхається дівчина. Я пояснюю, що грошей у мене з собою немає, і, домовившись, що зайду пізніше, йду.
«Я взяв декілька буклетів, а коли хотів повернути, мені сказали, що віддадуть гроші, тільки якщо я погоджуся на них працювати, поширювати косметику шляхом мережевого маркетингу. І просили мене купити базовий набір на тисячу гривень», - розповів пізніше один з претендентів Олександр. Саме на фірми, які займаються мережевим маркетингом і при цьому видають себе за інші організації, припадає найбільша кількість скарг в Інтернеті. «Я прийшла влаштовуватися на посаду секретаря, а мені в перший же день роботи всучили коробку з косметикою та відправили реалізовувати товар», - поділилася одеситка Анастасія.
На другому місці, за нашими підрахунками, ті, хто намагається нажитися за рахунок співробітників (заповнюючи за їх рахунок уявні нестачі) або скористатися безкоштовною робочою силою. «Пропрацював у магазині комп'ютерної електроніки півроку. До цього моменту магазин заборгував мені $ 600. Грошей я так і не дочекався», - розповідає користувач одеського форуму maker. Чимало серед «чорних» роботодавців і тих, хто намагається нажитися на найманих працівниках, ставлячи їх в нестерпні умови. «Намагався працювати в одній фірмі - кидалово суцільне: замість обіцяного 8-годинного робочого дня - 18-годинний, замість обіцяної з/п 3000 насправді - 1500, а решта за настроєм. Роздягальні немає, туалет в 400м від складу, не кажучи про те, що діставатися далеко та незручно. Відчуття таке, що потрапив до пекла», - поділився інший форумчанин. У багатьох торгових мережах діють за наступною схемою: претендентові пропонують пройти випробувальний термін, після чого звільняють без оплати праці, а його місце займає наступна жертва. «Минулого літа влаштувалася на роботу в супермаркет. Два тижні відпахала, гроші так і не отримала. Сказали, що не підходжу», - розповіла форумчанка.

segodnya.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад