Як вибрати фрілансера?
Фрілансер – у середньовіччі так називали найманців, які за гроші погоджувалися битися під будь-яким прапором. Сьогодні це слово асоціюється у більшості людей із віддаленими працівниками, які виконують різні проекти, сидячи вдома та спілкуючись із замовником через інтернет. Найбільш популярним фріланс став у середовищі програмістів, веб-дизайнерів, копірайтерів, журналістів, Seo-шників і перекладачів. Відомо, що робота з фрілансером обходиться компаніям дешевше, ніж найм грамотного фахівця на постійній основі. Проте є й свої підводні камені. Оскільки, зазвичай, ці люди спілкуються тільки через інтернет, то виникають запитання, як розпізнати грамотного фахівця, відрізнити професіонала від аматора?
Маючи певний досвід роботи з фрілансерами, вирішили дати декілька порад (комусь вони здадуться банальними, а комусь зовсім ні). Звичайно, всі проблеми з приводу найму фрілансерів можна вирішити досить просто – винайміть одного з кращих на якому-небудь популярному сайті або співтоваристві "вільних копірайтерів". Та існує проблема – такий фрілансер коштуватиме дуже дорого. А це влаштовує далеко не всіх. Отже, що ж відрізняє якісного фрілансера, що професійно виконує свою роботу, від аматора?
1) Досвід. Досвід у цій справі має значення. Щоправда, чим більше його у фрілансера, тим, зазвичай, дорожчі його послуги. Але погодьтеся, за обставин, коли ви не можете подивитися особисто на працівника, тільки його справи можуть розповісти про нього. Обов'язково вимагайте у фрілансера портфоліо. Зазвичай, якщо у нього його немає, проект вам буде зроблено за досить скромні гроші, і на це варто звернути увагу. Неприйнятна ситуація, коли фрілансер говорить про багатий досвід, але навідріз відмовляється показувати вам свої роботи.
2) Ім'я. Якщо при спілкуванні з фрілансером ви бачите тільки його нік (псевдонім), і навіть у додаткових даних не можете дізнатись його реальне ім'я та прізвище, варто насторожитися. Якщо він хороший професіонал, то, швидше за все, навпаки, скрізь би використовував своє ім'я.
3) Мова. На орфографічні помилки можна закрити очі. Якщо, звичайно, ви спілкуєтеся не з копірайтером. А ось мова вкрай важлива. Якщо віддалений працівник спілкується з вами на якомусь інтернет-слензі, на кшталт "Превед Медвед" і так далі, варто припинити стосунки з ним. Це не ділова бесіда.
4) Читання Технічного Завдання. Якщо фрілансер впродовж проекту ставитиме безглузді запитання, які досконально розібрані в ТЗ, варто замислитися. Ще гірше, якщо він його загубив і доводиться все пояснювати наново. У мене була подібна ситуація. Як замовника, мене це дуже сильно дратувало.
5) Грошове питання. Грамотний фахівець, звичайно ж, цікавиться грошима. Але питання про них він поставить вам тільки після обговорення деталей проекту (коротких, звичайно). Якщо фрілансер насамперед говорить, скільки він з вас візьме грошей, подумайте перш, ніж давати йому проект.
6) Терміни. Заздалегідь обумовлюйте всі терміни. Включіть у договір умову, за якою вираховуватимете певну суму з фрілансера за кожен день зривання термінів з його вини. Зробити це треба заздалегідь і попередити його. Тоді, найімовірніше, ніякого зриву й не буде (якщо ви працює з програмістом, то не забудьте включити такий пункт, як безкоштовне виправлення всіх багів (помилки), які виникнуть у ході роботи проекту. Звичайно, баги він повинен виправляти тільки коду, написаного особисто ним).
7) Грамотні запитання. Фрілансер повинен ставити вам запитання. Запитання по суті. На цій стадії досить просто відрізнити досвідченого фахівця, від початківця, або просто поганого. Одна проблема, зазвичай це відбувається вже тоді, коли він взявся за проект.
8) Ввічливість. Цей чинник дуже важливий, оскільки відразу ж дає зрозуміти хто перед вами. Досвідчений фахівець завжди гранично ввічливий і тактовний. Для нього ви є клієнтом. А він знає, як ним потрібно дорожити. До того ж це елементарна ознака вченості.
9) Невизначеність. Відповіді фрілансера на ваші запитання мають бути гранично чіткими. Особливо невизначеність згубна, коли обговорення стосується термінів. Фрази "зробити можна все, був би час" не приймаються.
10) Затягування відповідей. Якщо ви спілкуєтеся з фрілансером по ICQ або Skype, то його відповіді мають бути своєчасними, він не повинен примушувати вас чекати по 10 хвилин. Звичайно, інша річ, якщо він попередив вас, що зараз йому треба терміново відійти.
11) Рекомендації від інших людей будуть не зайвими. Правда, довіряти варто тільки тим, які не викликають сумнівів. Скажімо, рекомендації з блогу, в якому з усіх записів лише одна про вашого кандидата на роль виконавця, навряд чи є вагомими.
Довіряй, але перевіряй. Перед вибором кандидата непогано б подивитися на його діяльність у мережі. По-перше, обов'язково дізнайтеся, чи є у нього свій блог або ЖЖ. Якщо так, то вивчіть їх. Зверніть увагу на відвідуваність. Зазвичай грамотних професіоналів читає безліч людей – хоча б декілька сотень точно. Крім того, варто звернути увагу на профільні співтовариства. Якщо вам потрібний програміст, то подивитися на його активність у популярних форумах, таких як Vingrad, Sources.ru, GotDotNet і так далі. Якщо це Seo-специаліст, то йдіть на forum.searchengines.ru і mastertalk.ru. Якщо маркетолог, то подивиться на його рейтинг на BizTimes.
Вибір віддаленого фахівця – це дуже відповідальна справа. До нього треба підходити з усією відповідальністю, щоб потім уникнути непередбачених ситуацій. Роботи фрілансера – найголовніший доказ його професійного рівня. Все інше лише додаткові чинники, які, дійсно, варто враховувати.
http://www.biztimes.ru/
Підготувала Олена ТАРАСЕВИЧ
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
5685
5001
116
5
132
7
115
1
Робота в Великій Олександрівці
122
3
117
2
115
3
184
27
143
18
111
3
113
3
120
7
199
31
113
3
353
83
114
4
115
5
169
14
136
14
117
5
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Херсоні складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 12175 грн.
Hitjob.ks.ua
- 7848 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...