Правові аспекти вивільнення працівників у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці
На виконання п. 4 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» підприємства, установи і організації незалежно від форм власності реєструються в місцевих центрах зайнятості за їхнім місцезнаходженням як платники внесків до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі – Фонд). Щомісяця вони подають до центрів зайнятості адміністративні дані про наявність вакансій (у т. ч. призначених для працевлаштування інвалідів) і про працівників, котрі працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв’язку з простоєм виробництва з незалежних від них причин, а в десятиденний строк – про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством.
Для реалізації норми ст. 49-2 Кодексу законів про працю України (надалі – Кзпп) пунктом 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено подання працедавцями інформації державній службі зайнятості про заплановане та фактичне вивільнення працівників відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП (у зв’язку з припиненням трудового договору з ініціативи працедавця у випадку змін в організації виробництва та праці, у т. ч. ліквідацією, реорганізацією, банкрутством або перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників) та передбачена відповідальність працедавців за неподання або несвоєчасне подання цієї інформації.
Пунктом 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення» суб’єкти підприємницької діяльності зобов’язані попереджати державну службу зайнятості про наступне вивільнення працівників відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП не пізніше як за два місяці в письмовій формі, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці. Таке попередження подається у письмовій формі (форма звіту № 4-ПН (план) «Звіт про заплановане вивільнення»). У разі перенесення термінів вивільнення працівників за їх погодженням на підприємстві доцільно видати наказ і письмово повторно повідомити центр зайнятості.
Про фактичне вивільнення працівників працедавці повинні попереджати державну службу зайнятості у письмовій формі (форма звіту № 4-ПН (факт) «Звіт про фактичне вивільнення працівників») в десятиденний строк після вивільнення. У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника.
Варто зазначити, що форми звітності (№ 4-ПН (план) «Звіт про заплановане вивільнення працівників», № 4-ПН (факт) «Звіт про фактичне вивільнення працівників») та інструкції щодо їхнього виповнення затверджені наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 грудня 2005 р. № 420. Усі графи форм звітностей № 4-ПН (план і факт) повинні бути виповнені відповідно до вимог згаданих вище інструкцій, у повному обсязі та достовірно.
Наголошуємо, що у разі припинення трудового договору згідно з п. 1 ст. 40 КЗпП, працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку.
Також, варто зазначити, що припинення трудових відносин між працедавцем та працівником з підстав, передбачених п. 1 ст. 40 КЗпП (крім випадку ліквідації підприємства), може бути проведено лише за попередньою згодою профспілкового органу (ст. 43 КЗпП). Профспілковий орган повідомляє власника або уповноважений ним орган письмово про прийняте рішення в триденний строк після його прийняття. Працедавець або уповноважений ним орган має право розірвати трудовий договір не пізніше як через місяць з дня одержання згоди профспілкового органу. Розірвання трудового договору з ініціативи працедавця без згоди профспілкового органу допускається лише у деяких випадках (норма ст. 43-1 КЗпП).
Джерело: Львівський обласний центр зайнятості.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
5684
5001
116
5
132
7
115
1
Робота в Великій Олександрівці
122
3
117
2
115
3
184
27
143
18
111
3
113
3
120
7
199
31
113
3
353
83
114
4
115
5
169
14
136
14
117
5
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Херсоні складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 14250 грн.
Hitjob.ks.ua
- 7848 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...