Як некурцям захистити свої права в офісі?
«Що робити, якщо в офісі постійно сильний сигаретний запах? Співробітники курять на балконі і часто не обтяжують себе тим, щоб щільно закрити двері. Спроби вирішити питання з колегами і керівництвом не мали успіху», – пише читач. Як некурцям захистити свої права в офісі? І які права мають курці? (Джерело: The Point )
Чи можна курити в офісах?
Курити в офісах сигарети, кальяни та електронні сигарети заборонено, окрім спеціально відведених для цього місць. Так звані офісні «курилки» не мають перевищувати 10% загальної площі робочого приміщення, повинні бути обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму і марковані спеціальним графічним знаком із інформацією «Місце для куріння. Куріння шкодить вашому здоров’ю!». Такі місця для куріння в офісних приміщеннях мають бути визначені наказом організації. Це вимога ч. 2 ст. 13 Закону України № 2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення».
Лоджії або балкони не є приміщенням офісів, а отже, заборона на куріння там не діє. Наразі єдиним варіантом вирішення цього питання є внутрішній наказ організації про заборону куріння в таких місцях. Більш того, треба зауважити, що в Парламенті зареєстрований законопроект №4030а, яким передбачена повна заборона спеціальних місць для куріння у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності, тобто у офісах також. Адже дим із «курилок» часто проникає в робочий простір і наражає на небезпеку пасивного куріння працівників.
Додатково вищезгаданим законопроектом надається право органам місцевого самоврядування в межах своєї адміністративної території додатково визначати вільні від куріння місця, отже, у випадку прийняття законопроекту органи місцевого самоврядування зможуть заборонити куріння на лоджіях та балконах будь-яких приміщень.
Чому пасивне куріння небезпечне?
85% цього диму не має ніякого запаху. Але звісно ж містить увесь набір небезпечних сполук, які провокують десяток хвороб. Вторинний тютюновий дим серед дорослих людей викликає серйозні серцево-судинні та респіраторні захворювання, включаючи ішемічну хворобу серця і рак легенів. Серед дітей грудного віку він провокує раптову смерть. У вагітних жінок він призводить до народження дітей з низькою масою тіла.
Загалом вторинний тютюновий дим викликає понад 890 000 передчасних смертей у світі на рік. Тобто курити у приміщенні, а потім просто провітрювати до зникнення тютюнового запаху – це не допомагає повністю позбутися від токсинів і канцерогенів, які містяться у тютюновому димі. Частинки без запаху осідають на меблях, стінах, підлозі, одязі, волоссі й повільно труять усіх, не лише курців.
Де ще заборонено курити?
Забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів:
• у ліфтах і таксофонах;
• у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;
• у приміщеннях та на території навчальних закладів;
• на дитячих майданчиках;
• у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;
• у під’їздах житлових будинків;
• у підземних переходах;
• у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів;
• у приміщеннях закладів ресторанного господарства;
• у приміщеннях об’єктів культурного призначення;
• у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;
• на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів.
Додатково, забороняється, крім спеціально відведених для цього місць (10% від площі приміщення), куріння тютюнових виробів:
• у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;
• у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;
• у приміщеннях гуртожитків;
• в аеропортах та на вокзалах.
Які штрафи за куріння в недозволених місцях?
Щодо штрафів, для суб’єктів господарювання (власників або орендарів таких приміщень) штрафи не передбачені, а для курців за порушення законодавства штраф передбачений ст. 175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення: від трьох (51 грн) до десяти (170 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого ч. 1 цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, – тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що у справах про адміністративні правопорушення протоколи мають право складати уповноважені на те особи органів внутрішніх справ. Отже, якщо особа (співробітник) курить у приміщенні офісу не у спеціально відведених для цього місцях, можна написати заяву до поліції про адміністративне порушення.
Автор консультації: Петро Король, юрист проекту «Київ без тютюнового диму» Центру демократії та верховенства права.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
5685
5001
116
5
132
7
115
1
Робота в Великій Олександрівці
122
3
117
2
115
3
184
27
143
18
111
3
113
3
120
7
199
31
113
3
353
83
114
4
115
5
169
14
136
14
117
5
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Херсоні складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 12617 грн.
Hitjob.ks.ua
- 7848 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...