Ментор на допомогу: як прискорити свій професійний розвиток
Що таке успіх, і як його досягти? Незважаючи на те, що написано й сказано багато, кожен з нас проходить свій шлях до цілей. Не завжди це просто, не всі вибори очевидні.
Хто такі ментори?
Менторство, незважаючи на своє модне звучання, зовсім не нове поняття.
У нашій культурі наставники були ще в радянські часи: тоді вони навчали на виробництві новачків, дотягували їх до рівня фахівців. Та й зараз у компаніях часто зустрічається така практика. Тому якщо вам пощастить з місцем роботи, де грамотно побудований процес наставництва, ви отримаєте багато бонусів.
Але зовсім необов'язково відправлятися за наставником в якусь певну компанію. Такою людиною може стати ваш тренер, у якого ви проходили навчання, або ж хороший друг, який почав свій шлях раніше вас і вже став професіоналом.
Коли дійсно звертатися до ментора?
Ментор найбільш цінний тоді, коли ви знаходитесь на етапі зростання, учнівства, професійного «дорослішання». Ця людина передасть вам свої знання, поділиться досвідом і застереже від помилок. Тобто ви отримаєте максимум з його знань і досвіду.
Але в цьому підході криються і обмеження.
Перший умовний мінус – ментор може навчити лише тому, що знає або що спробував сам. Тобто він діє і навчає зі своєї картини реальності.
Друге умовне обмеження – якщо завдання ментора в тому, щоб навчити «роби, як я», перед ним не стоїть мета навчити своїх «підопічних» знайти, зрозуміти силу своїх ресурсів і здібностей. Тим самим, потенціал, закладений в учня, в ході роботи з ментором може реалізуватися не в повній мірі, а лише в тому обсязі, який синхронізується з досвідом наставника.
Зменшити ці обмеження можна, обговоривши ступінь самостійності, яку ви хотіли і яку очікує від вас ментор.
Чим ментори відрізняються від коучів?
Є чотири етапи розвитку, які ми проходимо раз у раз, як тільки беремося за нову справу (не має значення, велика або маленька).
Неусвідомлена некомпетентність. На цьому рівні людина знаходиться в стані «Я не знаю, чого я не знаю» – він навіть не припускає, де йому шукати інформацію, куди дивитися, де може бути для нього джерело знань. Тут ментор вкрай важливий. Саме він зорієнтує з основними напрямками, підкаже найкорисніші книги, направить учня короткою дорогою. Так він освоїться в новій справі максимально швидко й не буде витрачати час на блукання «стежками». Наприклад, за допомогою ментора на цьому етапі може бути складений первинний план навчання.
Усвідомлена некомпетентність. Тут людина вже знає, чого не знає. У нього з'явилася умовна карта з обрисами й кордонами (план навчання). Також є розуміння того, які пласти інформації ще поки не вивчені. На цьому етапі завдання ментора полягає у поглибленні матеріалу й в передачі істотних нюансів і тонкощів.
На рівні усвідомленої компетентності («Я знаю, що я знаю») і неусвідомленої компетентності («Я не знаю, що я знаю» – рівень майстерності) більш ефективним буде вже не ментор, а коуч. Тому що саме він буде допомагати людині побачити свої «сліпі» й приховані зони, розширити діапазон можливостей для вирішення проблем, навчитися справлятися із завданнями більш креативно й оптимально.
Чому робота з коучем дасть на цих етапах більший ефект? Тому що він орієнтований на те, щоб допомогти знайти ваш шлях, як підвищити результативність, досягти цілей тощо. Адже немає двох абсолютно однакових людей. Кожен з нас має унікальну сітківку ока й відбиток пальців. Те ж стосується і наших здібностей, якостей і моделей поведінки. Де гарантії, що чийсь досвід, нехай навіть успішний, буде успішним для вас? Тому так важливо знаходити свої індивідуальні можливості й використовувати саме їх.
Як вибрати ментора?
Питання вибору ментора суто індивідуальне. Можна керуватися двома основними критеріями. Перший – наскільки я довіряю цій людині як професіоналу? Другий – наскільки я довіряю йому як людині?
І якщо з першим пунктом все зрозуміло (чим вищий професіоналізм, тим краще), то другий важливий, тому що визначає вашу якість контакту зі своїм ментором. Наскільки ви будете почувати себе з ним, і зможете відкритися. Для когось, навпаки, потрібен ментор «з палицею», який буде ганяти й не давати спуску. Кожному своє. Тому при виборі такої людини рекомендуємо керуватися своїми пріоритетами.
Коли таку людину знайдете, важливо поділитися з ним, чого в ідеалі очікуєте від взаємодії з ним, як будете синхронізуватися і за яких умов ваша спільна робота буде цікавою вам обом. Інакше може виявитися, що ви йдете або з різною швидкістю, або в різних напрямках – тоді ви своєї мети не досягнете.
Хто може стати вашим ментором і де його знайти?
Вашим ментором може стати колега по роботі (або ж колега з вашої сфери), якого ви вважаєте авторитетом. За умови, звісно, що той буде згоден, йому буде цікаво й буде час на ваше навчання.
До речі, один з вигідних способів взаємодії – бартер. Ви можете допомагати своєму менторові у своїй поточній спеціалізації (скажімо, ви маркетолог, який стартує зі своїм бізнесом), а він вам – у своїй (він підприємець, у той час йому потрібно посилювати сферу просування).
Але є ще один абсолютно доступний, невитратний і ефективний спосіб роздобути ментора. У коучинговій практиці він називається «Рада Ментор». Спосіб підійде, якщо ви перебуваєте на рівні не нижче усвідомленої некомпетентності. Отже, якщо ви не в змозі вирішити будь-яке питання, б'єтеся над ним і ніякого результату, саме час запросити на допомогу одного-трьох менторів. Це можуть бути політичні лідери, кіноактори, герої художнього роману або ж ваш друг дитинства. Головна умова – ці «персонажі» на ваше відчуття повинні вміти справлятися з вашим завданням на 10 з 10. Коли ви затвердили їх, запитайте: «А що б кожен з них зробив на моєму місці? Як би він блискуче вирішив цю задачку?» І знайдіть відповідь у власній свідомості. Вона там точно є.
Резюме
Правильний ментор – відмінна можливість скоротити час входу в новий для себе напрям і в рази підвищити ефективність своїх кроків на перших етапах. Однак не загравайтеся в учня, який плекав свою самостійність і «самотність». Саме вони будуть завжди з вами – незалежно, чи виявиться поруч ментор чи ні.
https://thepoint.rabota.ua/
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
5685
5001
116
5
132
7
115
1
Робота в Великій Олександрівці
122
3
117
2
115
3
184
27
143
18
111
3
113
3
120
7
199
31
113
3
353
83
114
4
115
5
169
14
136
14
117
5
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Херсоні складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 12175 грн.
Hitjob.ks.ua
- 7848 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...