Чому розчаровують спроби створити «бірюзову організацію»
Підлеглі не підтримають найкрасивішу ідею керівника, якщо не побачать в ній сенсу. Як їм допомогти включити в особисту картину світу корпоративні цінності?
Технології змінюються швидше, ніж люди, які ці технології винаходять. Людині важче змінюватися: його внутрішні переживання значно складніші, ці процеси неможливо описати за допомогою схем. Для того, щоб людина захотіла змінюватися, їй потрібен сенс і відповідь на питання, для чого. І цей сенс не штучна, що диктується ззовні сліпа віра в щастя десь і колись там у майбутньому. Цей сенс – ідея, якою людина дійсно захоплена!
Зараз, коли корпоративний світ шукає відповіді на непрості питання про те, як допомогти своїм співробітникам подолати кризу відсутності визначеності і сенсу самої праці як такої, тема «бірюзи» і «бірюзової організації» стає все більш популярною управлінської фішкою. Здається, що вона просто зобов'язана врятувати корпоративний світ.
Занадто великі очікування, занадто великі інвестиції... Занадто великі розчарування в результатах?
Цю тему можна обговорювати з різних сторін.
Яку організацію можна назвати бірюзовою?
Що є «бірюза», а що не «бірюза»? Можна довго розбиратися в тонкощах і нюансах «Agile» і «Scrum». Але пропонуємо вам поглянути на «бірюзову тему» через призму звичайних людських переживань, обговорити, які почуття відчуває людина, що знаходиться всередині трансформації, і знайти відповідь на три прості запитання про те, що відбувається в цей час з його емоціями, думками та бажаннями.
Питання перше. Чи є у співробітника вибір? Коли людина не бачить для себе альтернативи, їй важко знайти те місце, де вона може зробити свій власний внесок у загальну справу.
Як часто ви цікавитеся думкою ваших підлеглих? Керівники не ставлять запитань, коли боятися почути незручну відповідь. Ігнорування і відсутність поваги, – ось що викликає у підлеглих розчарування і обурення. Якщо керівник не говорить про те, що хвилює підлеглих, то обговорення незмінно переноситься в кулуари (столові та курилки), ну а звідти – куди крива винесе разом з домислами та думками.
Питання друге. Як узгоджуються основні ціннісні установки «бірюзовою організації» з особистим розумінням, сприйняттям світу, власними цінностями та індивідуальними бажаннями співробітника? Я говорю про те, чи входять «бірюзові цінності» в систему цінностей вашого співробітника. Чи готовий він до такої відповідальності, коли в наявності конфлікт між особистим і суспільним? Не модно сьогодні бути колективістом, індивідуалізм рулить: щоб переконатися в цьому, досить відкрити свою стрічку в будь-якій соціальній мережі. Ми стільки ходили строєм, що будь-який натяк на підпорядкування думці більшості викликає несвідоме почуття відторгнення.
Що робити керівнику? Звалити на себе співробітників і тягнути їх відповідальність на себе? Але це ідеальний грунт для вигоряння? Або можна вибрати протилежний шлях: запропонувати співробітникам самим окреслити межі своєї відповідальності. В цьому випадку, кожен для себе візьме стільки, скільки йому емоційно під силу.
І ось у цьому місці доречне запитання номер три. Як допомогти співробітникові надати сенс тому, що відбувається навколо нього, щоб стати частиною загального дійства під назвою «ми – бірюза»? Що потрібно робити керівнику, щоб підтримати свого співробітника в цих пошуках, допомогти знайти в цій новій парадигмі своє місце? Завдання не тривіальне – з'єднати приватне (цінності, установки, стереотипи мислення і поведінку) з громадським (цілями та завданнями бізнесу в новому «бірюзовому» форматі).
Допомогти співробітнику включити в його особисту картину світу бірюзові цінності компанії – ось це про сенс. Якщо ваш співробітник відчуває утруднення в тому, щоб особисто для себе чесно відповісти на питання, чому саме мені важливо бути тут і зараз в цій організації/проекті/команді та розділяти її бірюзові цінності, то ви йому допомагаєте або розлучаєтеся. Третього – не дано.
Глобальна трансформація завжди прямує зверху, і відповідальність лідера в тому, щоб зробити її максимально екологічною і для бізнесу, і для співробітників. Тому важливо пам'ятати, що «бірюзова організація» – це єдність трьох складових:
-
самоврядування і рівноправність;
-
повага до цілісності прояви особистості;
-
колективна усіма учасниками мета існування організації.
Отже, що необхідно робити лідерові, щоб довести всі бірюзові починання до успішного фіналу:
-
виявляти щиру цікавість і повагу до думки своїх підлеглих;
-
бути готовим почути критику своїх рішень і вміти з нею справлятися;
-
бути готовим прийняти критику, бути готовим до діалогу та відкритого обговорення будь-яких корпоративних проблем;
-
аргументовано відстоювати свою позицію (концепція «я начальник-ти дурень» не підходить), бути готовим до компромісних рішень;
-
бути готовим віддати владу, знизити контроль, припинити маніпулювати;
-
бути готовим постійно узгоджувати внутрішні ціннісні установки співробітників з цінностями бірюзової організації;
-
бути готовим прийняти цілісний прояв особистості та її інакшість;
-
бути готовим надати допомогу своїм співробітникам у прийнятті відповідальності за результат;
-
мати багато терпіння і такту для того, щоб робити все це щодня.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
5685
5001
116
5
132
7
115
1
Робота в Великій Олександрівці
122
3
117
2
115
3
184
27
143
18
111
3
113
3
120
7
199
31
113
3
353
83
114
4
115
5
169
14
136
14
117
5
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Херсоні складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 12175 грн.
Hitjob.ks.ua
- 7848 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...