Ринок праці: девальвація гривні знижує мотивацію персоналу
Загальні тренди
За словами Тетяни Пашкіної, HR-експерта рекрутингового порталу rabota.ua, 2014 для ринку праці був одним з найскладніших за минулі 5 років. "Він став серйозною перевіркою ефективності та надійності всіх компаній на ринку України. Тим не менше, для багатьох компаній 2014 рік став викликом, можливістю диверсифікувати ринок, почати нові напрями і практикувати нові практики", - зазначає експерт.
Вероніка Бодашко, партнер рекрутингової агенції PERSONNEL Executive виділяє як позитивні, так і негативні сторони ситуації, що склалася.
"На відміну від кризи 2008 року, багато компаній не приймають радикальних рішень щодо масових скорочень персоналу. Нагадаємо, що тоді відбулися глобальні скорочення, деякі компанії позбулися до 40% своїх співробітників. Зараз компанії дуже вибірково підходять до оптимізації штату і скорочують в основному не дуже ефективних співробітників", - вважає Вероніка Бодашко.
До основних негативних наслідків нинішньої економічної та політичної кризи експерти зараховує зниження ефективності та мотивації у роботі персоналу.
"Українці за фактом стали біднішими через сильну девальвацію гривні. Роботодавці не можуть поки гарантувати гідний перегляд зарплат, що негативно позначається на мотивації співробітників. Можливості кар'єрного зростання і розвитку для багатьох співробітників в 2015 році будуть обмежені, у багатьох компаніях в результаті оптимізації з 2-3 позицій створювалася одна, і на неї приймали або внутрішнього, або частіше зовнішнього співробітника ("свіжу кров") ", - пояснює рекрутер.
Крім того, через нестабільність багато західних компаній прийняли рішення скоротити або взагалі закрити український офіс.
"Іноземні компанії оптимізують свої витрати, тому в деяких компаніях пройшли скорочення персоналу. Є приклади, коли компанії повністю закривають свої представництва в країні в зв'язку з нестабільністю і падінням продажів", - коментує Вероніка Бодашко.
Попит-пропозиція
За оцінками фахівців рекрутингового порталу rabota.ua, за підсумками 2014 р. кількість вакансій зросла на 37%, резюме - на 20%.
"Незважаючи на труднощі з розвитком нових ринків і утриманням позицій на ринках колишніх, п'ятірка лідерів не змінилася - продаж, IT-сектор і торгівля, як і раніше, "диктують моду" на ринку праці", - вважає Тетяна Пашкіна. Саме ці сфери пропонують найбільше вакансій на ринку.
Що стосується резюме, то тут ситуація також залишається відносно стабільною. Найбільше претендентів шукають роботу в таких сегментах як торгівля, адміністративний персонал і виробництво.
Нинішній ринок праці, на відміну від середини 2000-х років, це ринок роботодавця, а не шукача. Саме роботодавець диктує умови на ринку. Конкуренція за робоче місце зростає. "Якщо в 2013 році сезонні спади були більш виразними, конкуренція знижувалася з 23 до 16 відгуків, то в 2014 році кількість відгуків навіть у нестабільні місяці не знижувалася менш 23. А традиційного літнього спаду не було взагалі", - говорить Тетяна Пашкіна.
Підтверджують посилення конкуренції на ринку і експерти. "Кількість претендентів на одну вакансію істотно збільшилася. Багато роботодавців кажуть, що в 2014 році була можливість вибрати кращих з кращих. Ринок праці в 2014 році однозначно став "ринком роботодавця", але у складних пошуках і унікальних фахівцях, тим не менш, присутній фактор "ринку кандидата". Це стосується в першу чергу ІТ-ринку", - розповідає Вероніка Бодашко.
Зростання пропозиції на ринку праці дає можливість роботодавцям підібрати більш кваліфікований персонал за ті самі гроші. Також на збільшення пропозиції впливають переселенці з Криму і зони АТО, які до того ж "демпінгують" зарплатні пропозиції", зазначають експерти.
"Окремі роботодавці західного регіону з пересторогою поставилися до переселенців з інших регіонів. Проте, велика частина компаній оцінили кваліфікацію та досвід роботи цих претендентів, а не місце їх прописки", - констатує Оксана Абраменко, рекрутер Львівської консалтингової групи.
Окупація та військові дії стали викликами і для менеджерів з персоналу.
"У HR-менеджерів багатьох компаній в 2014 році додалися додаткові та нетипові функції з релокації співробітників із зони АТО та Криму. Забезпечення переїзду співробітника і його сім'ї, тимчасова оренда житла, пошук можливих вакансій всередині компанії в іншому регіоні. У зв'язку з цим деякі позиції компанії закривали своїми силами, залучаючи внутрішніх співробітників, що переїхали з проблемних регіонів. Більше того, компанії були готові жертвувати навичками та досвідом і закривали позиції внутрішніми кандидатами, які часто були слабші зовнішніх. Крім того, більшість компаній допомагали своїм мобілізованим співробітникам в екіпіровці, підготовці, лікуванні", - зазначає Вероніка Бодашко.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
5683
5001
116
5
132
7
115
1
Робота в Великій Олександрівці
122
3
117
2
115
3
184
27
143
18
111
3
113
3
120
7
199
31
113
3
353
83
114
4
115
5
169
14
136
14
117
5
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Херсоні складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 15167 грн.
Hitjob.ks.ua
- 7848 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...