Інвестиції в Україні: вигідно, але надто ризиковано

Український уряд називає створення сприятливого інвестиційного клімату одним з пріоритетів своєї діяльності. Зокрема, Кабмін регулярно звітує про спрощення бюрократичних процедур для бізнесу. Однак нововведення не роблять Україну привабливішою для інвесторів. «За два останні роки суттєво погіршився інвестиційний клімат у країні. Передусім це пов’язано із погіршенням захисту капіталу. У питаннях захисту власності інвесторів Україна також скотилася далеко назад», – зауважив президент Асоціації приватних інвесторів України Сергій Десяк.
За його словами, нині настрій інвесторів доволі скептичний щодо подальшої роботи в Україні. «Вони налаштовані, якщо залишати гроші в країні, то умовно «тихими», а якщо реалізовувати якісь проекти, то тільки за кордоном», – відзначає тенденцію пан Десяк. Він наголошує, що здебільшого зараз інвестори, як українські, так і іноземні, намагаються якомога швидше вивести з України свої активи та все частіше розглядають країни ЄС як нове місце базування своїх капіталів. «Інвестори погоджуються на те, що на території ЄС рівень дохідності бізнесу може бути вп’ятеро нижчим, але є захист інвестицій», – наголошує президент Асоціації приватних інвесторів. На переконання експерта, найбільше інвестори бояться зараз в Україні рейдерських атак на свій бізнес та «ручного» адміністративного керування у всіх сферах життя.

Кредитування – під питанням
Невпевненість у завтрашньому дні та рейдерство породжує неефективна судова система. На це вказав президент ЄБРР Сума Чакрабарті. За його словами, інвестори все частіше жаліються на погіршення інвестиційного клімату в Україні через дії податкової та митної служб, а також нарікають на відсутність реформ. «Це особливо актуально для українських компаній, у яких менше інструментів захисту, бо вони не можуть, як іноземні компанії, звернутися за допомогою в посольства своїх країн», – додає директор ЄБРР в Україні Андре Куусвек.
В ЄБРР наголошують, що погіршення бізнес-клімату може спричинити суттєве скорочення кредитування. Сума Чакрабарті зазначив, що торік обсяг кредитів від ЄБРР українській економіці сягнув 1,2 мільярда доларів і банк сподівається повторити ці показники в 2013 році, але: «Обсяг наших інвестицій залежить від бізнес-клімату», – наголосив пан Чакрабарті. Керівники ЄБРР побоюються, що нині існуючий інвестиційний клімат може змінити плани банку, якщо їхні потенційні клієнти не зможуть продовжувати діяльність в Україні.

Захист права на бізнес без корупції
Окремим пунктом у ЄБРР виділяють корупцію, яка не дозволяє інвесторам вести в Україні бізнес цивілізованими методами. «З корупцією потрібно боротися на всі рівнях. Не тільки створювати закони, а ще й імплементувати їх, аби всі мали рівні умови», – впевнений пан Чакрабарті. Саме, аби убезпечити бізнес від корупції, ЄББР запропонував Україні створити інститут омбудсмена з питань корупції та діяльності державних органів. Натомість член Української антикорупційної коаліції інститутів громадянського суспільства Юлія Грига впевнена: якщо українська влада і введе посаду омбудсмена з питань корупції, то дієвою ця структура не буде. «Великою загрозою для українських корупціонерів такий омбудсмен не буде», – переконана пані Грига.

minprom.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад