Економіку утримав внутрішній попит

Без цих грошових вливань економіка впала би більше, ніж на 1,3%. Проте оскільки у кінці року споживчі витрати почали зростати повільніше, а державні – навіть скорочуватися, їх позитивний ефект на економіку знижується, вважають експерти.
Падіння реального ВВП України в III кварталі на 1,3% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року було викликано істотним падінням виробництва всього в трьох сегментах економіки, як відзначається у звіті Держкомстату. Найбільші темпи спаду зафіксовані у будівництві (- 15,6%), сільському господарстві (- 8,4%) і оброблювальній промисловості (- 6,4%). На межі нуля балансувала сфера транспорту і зв'язку (- 0,2%), фінансова діяльність (- 0,2%) і державне управління (- 0,5%).
Як і раніше, позитивну динаміку змогли показати інші галузі: виробництво і розподіл електроенергії, газу і води (+6,8%), добувна промисловість (+3,1%), торгівля та інші види економічної діяльності (+2,1%), послуги охорони (+5,9%) здоров'я і освіти (+3,8%). Зменшилися також складові ВВП, які негативно впливають на його номінальний розмір: на 15,1% знизилися витрати на оплату послуг фінансових посередників, а на 9,5% – субсидії.
Вивчення ВВП за категоріями кінцевого споживання показує, що основними чинниками спаду стали зниження експорту товарів і послуг (- 5,8%) і 14,8-відсоткове скорочення валового накопичення після зростання на 19,2% кварталом раніше. Таку динаміку можна пояснити зниженням запасів на складах підприємств, оскільки валове накопичення основного капіталу змінилося трохи (- 2,9%) після зростання на 16,9%. Це скорочення не має стати довгостроковим трендом, вважає виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації Ганна Дерев’янко: "Бізнес розуміє, що для збереження конкурентоспроможності необхідно постійно інвестувати в основний капітал". Відновлення колишніх обсягів вкладень можливе вже в 2013 році. "Питання лише в тому, чи будуть підприємствам доступні кредити", – уточнює пані Дерев’янко.
Врятували українську економіку споживчі витрати, які зросли на 11,3%. Ці витрати обсягом 328,9 млрд. грн. склали майже 84% номінального ВВП (392,1 млрд. грн.) у III кварталі. Найістотнішим і швидкозростаючим виявився попит домогосподарств (+12%). Темпи зростання попиту з боку держсектора напередодні парламентських виборів прискорилися з 2,5% до 9,4%. "Напередодні виборів держава активізувала соціальні виплати, а високі темпи попиту з боку населення також пояснюються девальваційними очікуваннями, що стимулюють великі покупки", – відзначає провідний економіст ІК «Dragon Capital» Олена Бєлан.
У IV кварталі економісти знову чекають на падіння ВВП, можливо, темпи уповільнення економіки навіть прискоряться, оскільки споживання з боку населення і держави почало знижуватися. Це стало підтверджуватися ситуацією в роздрібній торгівлі – її темпи з серпня по жовтень скоротилися з 16% до 15,7%. "Імовірніше темпи попиту з боку населення почнуть гальмуватися швидше, а з боку держави і зовсім підуть у мінус", – прогнозує Олена Бєлан. Проте це падіння може бути частково компенсоване ідентичним скороченням імпорту.

minprom.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад