Як перезимував ринок праці в Україні, і де можна буде знайти роботу навесні

Як перезимував ринок праці в Україні, і де можна буде знайти роботу навесні

«Лідерські позиції за кількістю пропозицій від роботодавців у січні закріпилися за сферами «Продажі», «ІТ, телеком» і вакансіями для молодих фахівців, – розповідає його фахівець Юлія Дрожжина. – Продовжує посилюватися попит на кадри в сфері освіти і науки».

Можна припустити, що систематичний приріст частки вакансій в даній галузі пов’язаний з поступово зростаючим попитом на нянь і гувернанток. А це може бути наслідком програми «Муніципальна няня», запущеної з 1 січня. Крім того незабаром ЗНО, випускні класи традиційно потребують репетиторів.

Меншу активність в питанні пошуку нових співробітників проявляли роботодавці в сферах «Будівництво», «Логістика, транспорт», «Робочий персонал» (сантехніки, різноробочі, швачки). У порівнянні з аналогічним періодом минулого року найпомітніший приріст в кількості вакансій зафіксований в профсферах «Бухгалтерія, управлінський облік, фінанси підприємства», «Адміністративний персонал», «Медицина, фармацевтика», «Розваги, мас-медіа».

«Підвищення попиту на представників останньої галузі може бути пов’язано з активними передвиборними кампаніями», – вважає Юлія Дрожжина.

Знизилася кількість вакансій для робочих спеціальностей, будівельників, транспортників/логістів, менеджерів з продажу та працівників сфери безпеки.

До речі про репетиторів: з недавніх пір педагоги, які дають приватні уроки, зобов’язані декларувати свої доходи. Податкову декларацію слід подавати щороку до 1 травня, оплачувати податки – до 1 серпня. Доходи оподатковуються в 18%, плюс військовий збір 1,5%. За запізнення штраф – 20% несплаченої суми внеску. Якщо репетитор не реєструвався як фізособа-підприємець, він повинен включити додаткові доходи до загальних річних оподатковуваних.

Ось уже другий місяць збільшену допомогу отримують безробітні. Для тих, кому виплати призначають з урахуванням страхового стажу та зарплати, вони виросли з 1440 грн до 1630 грн, у інших – з 544 до 610 грн. Максимальний розмір допомоги не може перевищувати 4-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з 1 січня – 7684 грн).

Зарплатна статистика

За даними Держслужби статистики, середньомісячна номінальна зарплата українця за 2018 рік зросла на 24,8%, а споживчі ціни – всього на 10,9%. Доходи росли удвічі швидше, ніж ціни. За даними офіційної статистики, середньомісячна зарплата по Україні в 2018 році становила 8865 грн, в Києві – 13 897 грн (схожі цифри наводять і аналітики work.ua), в Київській області – 9447 грн.

Раніше економічні експерти пояснювали, що цей процес цілком закономірний: не тільки ціни будуть рівнятися на європейські, а й зарплати. Однак Ігор Гарбарук, міжнародний експерт і член «Економічного дискусійного клубу», вважає, що радіти таким показникам рано, а дані статистики викликають у нього подив.

«Згідно з ними, при зростанні зарплат більше 24% збільшення роздрібного товарообігу складає всього 6,1%. Кореляції між показниками немає, а такого бути не може. Якщо доходи ростуть, ростуть купівельна спроможність і товарообіг», – говорить він.

Показник зростання товарообігу не може бути нижче за показник споживчої інфляції. Та й вона в реальності набагато вище, ніж 10%, переконаний економіст.

«Мінімум 21-22%», – дає свою оцінку Гарбарук.

Для розуміння, як зростає середня зарплата в країні, Ігор Гарбарук радить звертатися до даних Пенсійного фонду.

«Держслужба статистики відстежує в основному дані великих компаній, їх же цифри лягають в основу досліджень порталів пошуку роботи, – пояснює економіст. – А ПФУ враховує також зарплати співробітників малих підприємств – його цифри ближче до істини».

Різниця в розрахунках Держстату та ПФУ дійсно є, але невелика. За даними фонду, на 15 січня середня зарплата по Україні склала 8137 грн.

Важлива умова зростання наших зарплат – інвестиції в економіку. А вони, за словами Гарбарука, в порівнянні з минулим роком скоротилися на $ 200 млн (з $ 2,4 млрд). При цьому заробітчани перерахували сім’ям в 2018 році $ 11 млрд і за прогнозом в 2019-му зароблять $ 12,9 млрд.

«Непогано було б розробити програму залучення цих коштів для повернення гастарбайтерів на батьківщину. Наприклад, запропонувати їм вкласти заробітки в бізнес в Україні на пільгових умовах замість проїдання цих грошей», – міркує Гарбарук.

Нагадаємо, нещодавно Кабмін затвердив стратегію подолання бідності на 2019 рік. У планах чиновників – запустити держреєстр вакансій, субсидувати появу робочих місць на підприємствах і працевлаштувати сільське населення.

https://news.finance.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад